Jak zorganizować czas z dzieckiemJak zorganizować czas z dzieckiem

Urodzenie się małego dziecka najczęściej powoduje ogromne zmiany w codzienności jego rodziców. Swobodne dotychczas spędzanie czasu mocno się zmienia. Wyjścia do kina, spotkania z przyjaciółmi czy wieczorne imprezy natychmiast stają pod znakiem zapytania. Upłynie chwila zanim za tym zatęsknisz. Znacznie wcześniej zaczniesz zastanawiać się, jak może mijać twój dzień, aby nie paść ze zmęczenia.

Stara zasada głosi: śpij, gdy niemowlę śpi. Wiele matek z przekąsem dodaje do niej: gotuj gdy maleństwo gotuje i sprzątaj, gdy ono sprząta. Nie należy jednak wyśmiewać tego powiedzenia. W pierwszych dniach po pojawieniu się dziecka to właśnie niemowlak powinien być najważniejszy. Postaraj się poświęcić mu jak najwięcej swojego czasu. Nie przejmuj się niezmytymi naczyniami w zlewie czy poplamioną podłogą w przedpokoju. Wszystkie domowe obowiązki mogą poczekać. Dziecko jest teraz najważniejsze.
Przygotuj się na to, że dziecko będzie pragnął spędzać jak najwięcej czasu z mamą. Musisz zapewnić mu poczucie bliskości. Nie zdziw się, kiedy maluch będzie często domagał się picia. W pierwszych tygodniach na świecie maleństwo nie ma jeszcze regularnych odstępów między kolejnymi posiłkami. Może więc okazać się, że raz przerwa będzie trwał nawet trzy godziny, a później dziecko będzie chciało o jedzenie co kilka minut.

https://zyczenia.eu/newyear/en/

Najważniejszą zasadą, jaka powinna kierować życiem świeżo upieczonej mamy jest nieplanowanie dnia. Przy nieustalonym trybie życia malucha każdy plan może być niepotrzebny. Jeśli weźmiesz sobie na głowę za dużo obowiązków, szybko możesz zdenerwować się, gdy nie uda ci się ich wykonać. Jeśli znajdziesz trochę czasu, możesz zająć się spełnianiem domowych obowiązków w trakcie snu malucha. Wtedy poczujesz satysfakcję z wykonanego zadania, zamiast bez potrzeby się irytować.

Nie denerwuj się, jeśli na początku opiekowanie się o pociechę będzie dla ciebie za trudne. Wprawa przychodzi z czasem.